Body Marbling Nedir?

Body Marbling veya Vücut Ebrusu; gıda sanayinde kullanılan kıvam vericilerle yoğunluğu hafifçe arttırılmış su üzerinde, insan sağlığına zararlı olmayan akrilik bazlı boyalarla desenler oluşturma ve oluşan bu desenleri insan vücudu üzerine alma işidir. Sabunlu su ile yıkayana kadar bu desenleri 8-10 saat hatta daha fazla taşımak mümkündür. Bu uygulamaya Body Marbling denmesinin sebebi ilk defa Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanmış olmasıdır. Vücut Ebrusu’da kullanılabilir.

Body Marbling’in uygulama süreci klasik ebru ile aynıdır fakat kullanılan malzemelerin kimyası farklıdır.. Toprak boyalar yerine vücuda daha güçlü tutunabilecek akrilik bazlı kozmetik pigmentler kullanılır. Yapılan ebru da kağıt yerine insanın eline, koluna hatta yüzüne alınır. Kurutma işlemi bu işte önemli bir yer teşkil eder. Bunun için sıcak hava üfleyen aletler kullanılır.


Body Marbling İstanbul - İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Gece Koşusu.

Black Light Visuals Body Marbling ve Tişört Çalışması.


Body Marbling'in Tarihi

Body Marbling terimi 2011 yılında Amerika’da bulunan Black Light Visuals tarafından literatüre kazandırılmıştır. College for Creative Studies mezunu Brad Lawrence 23 yaşında bileklerindeki kronik tendirit hastalığı sebebiyle resim ve heykel yapamaz duruma geldi. Arkadaşı Michael Zachile’in desteği ile terapi amaçlı soyut resim ve ebru sanatını denemeye başladı. Birlikte, şapka ve gömleklerden çanta ve sırt çantalarına kadar ebrulu ürünler yaratmak için Black Light Visuals'ı kurdular. 2013 senesinde ise Body Marbling’i Electrik Forest Festival’da insanların beğenisine sundular. Body Marbling tüm dünyada her geçen sene popülerliğini arttırarak özellikle müzik festivallerinin aranan bir enstrümanı olmaya başlamıştır.