Body Marbling Malzemeleri

Boyalar

Body Marbling uygulamasında insan sağlığı için zararlı olmayan akrilik bazlı kozmetik boyalar kullanılır. Bunlar mor ışık altında parlamaya başlayan neon(floresan) ve parlama özelliği bulunmayan normal boyalardır. Normal boyaların renk yelpazesi nerdeyse sınırsızken neon boyalar için sadece sarı, yeşil, turuncu, pembe, mavi gibi renkler kullanılabilir.

Ebru yapımında eskiden beri toprak boya denilen tabiattaki renkli kaya ve topraklardan elde edilen pigmentler kullanılmaktaydı. Pigmentler suda erimeyen, toz halindeki bileşiklerdir. Önceleri doğadan elde edilen bu renkler 19. yy.’da sanayinin ve kimyanın gelişimi ile laboratuar ortamlarında üretilmeye başlandı. Günümüzde tekstilden gıdaya, otomotiv sanayinden ambalajlamaya her alanda bu pigmentlerden faydalanıyoruz. İçerisine katılan değişkenler ile çok farklı etkilere sahip olan bu pigmentler, sanatçılara yağlıboya, guaj, akrilik, kumaş boyası gibi çeşitli alternatifler sunarak yelpazeyi genişletti.

Ebru sanatı da bu yeniliklerden nasibini aldı. Artık ebru tekniğini kullanarak akrilik bazlı boyalarla kumaş, seramik hatta vücutlarımızı bile birer tuval olarak kullanabiliyoruz.


Neon Pigmentler ve Boyalar

Neon Boya

Kıvam Vericiler

"Body Marbling’te ebru sanatında kullandığımız deniz kadayıfı, kitre gibi malzemeler de kullanabilir. Ancak bu malzemeler uzun süreli kullanımda ve sıcak ortamlarda kolayca bozulabilirler ve pahalıdırlar. Bunların yerine gıda sanayisinde, ürünlere kıvam vermek için kullanılan, insan sağlığı için zararlı olmayan kıvam vericiler tercih edilir. Toz olarak satılan bu ürünler su ile belli oranda karıştırılır. Üzerinde ebru yapılabilmesi için eriyene kadar iyice karıştırılmaları gerekir. Malzemenin iyice erimesi için bir gece gerekebilir. Ya da süreci hızlandırmak için sıcak su ve elektrikli mikserler kullanılır. İnsan sağlığına zaralı olduğu için bozulmayı engelleyen formaldehit veya antibakteriyeller kullanılmaz. Doğru seçilmiş ve hazırlanmış malzeme bu zararlı ajanlara ihtiyaç duymadan uzun süre dayanır.


Gıda Kıvam Arttırıcısı

Tekneler

Body Marbling için, Klasik Ebruda kullandığımız teknelerden daha derin kaplar kullanmamız gerekiyor. Çoğunlukla müşterilerimiz kendi firmalarının çizgi ve renklerini taşıyan, kendi stantlarının dekorasyonuna uyan fıçı, varil gibi malzemeleri kendileri hazırlamayı tercih ediyor. Bizim kullandığımız tekneler ise 30X50X75 cm ebatlarında, dikdörtgen, hafif ve dayanıklı siyah plastik kaplar. Bunları etkinliğin veya müşterilerimizin ihtiyacına göre değişik yazı ve görsellerle kaplayabiliyoruz. Kullandığımız kapların sayısı etkinliğe katılacak kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor.


Etkinliklerde Kullandığımız Farklı Tekneler

Etkinliklerde Kullandığımız Farklı Tekneler

Black Light

Ebruda kimyasal içerikli ve petrol türevli neft kullanılmaz. Tabii olan neft kullanılır. Atılan veya serpilen boyalara üç boyutlu, küremsi şekiller verir. Genellikle serpmeli ebrularda, ya da battal ebru çalışılırken kullanılırGeceleri veya karanlık ortamlarda neon boyalar kullanmayı tercih ediyoruz. Bu boyalar black light lambaların etkisiyle aktive olarak parlak ve çok daha güçlü bir etki gösteriyor. Etkinliğin yapılacağı ortama ve kişi sayısına göre değişik güç ve ebatlarda black light lambalar getiriyor ve doğru yerlere monte ediyoruz. Kullandığımız neon boyalar beyaz ışık altında kendi renklerini gösterirken black light etkisiyle bir ışık kaynağı gibi yanmaya ve parlamaya başlıyorlar.

Kurutucu

Kurutma işlemi body marblingin en önemli basamaklarından biridir. Ebru vücuta alındıktan sonra kurutulmazsa sağa sola bulaşmaya ve akmaya başlar. Vücut ebrusunun doğru bir yöntem ile iyice kurutulması gerekir. Bu aşamadan sonra su ile yıkayana kadar 8-10 saat boyunca kendisini muhafaza eder ve etrafa bulaşmaz. Hatta denize veya havuza girmek bile mümkün olur. Kurutma işlemi için biz fön makinesi kullanıyoruz. Fakat bazı müşterilerimiz yine kendi standlarının tasarımına uygun olarak çeşitli kurutma sistemleri hazırlamayı tercih ediyorlar.


Müşterimiz Tarafından Hazırlanmış bir kurutma Sistemi

Müşterimiz Tarafından Hazırlanmış bir kurutma Sistemi

Solüsyon

Boyaların vücuta daha iyi tutunabilmesi için bir çeşit tuz ile hazırlanmış solüsyon kullanmamız gerekiyor. Bu solüsyonu katılımcıların ellerine ve kollarına püskürterek boya ile deri arasında ince ve şeffaf bir tabaka oluşturuyoruz. Solüsyon iyice kuruduktan sonra da ebrulama işlemine başlıyoruz. Tuzlu suyun etkisini en iyi plajlarda katıldığımız etkinliklerde görme şansımız oldu. Denize girdikten sonra standımızı ziyaret eden katılımcılarda boyalar çok daha iyi sonuç verdiler. Ayrıca kullanılan bu solüsyon hijyenin sağlanmasına da yardımcı oluyor.

Diğer Malzemeler

Body marbling ile klasik ebrununun uygulaması neredeyse biribirinin aynısı. Bu yüzden renkleri su üzerine bırakmak ve onlara şekil vermek için ebru sanatında kullandığımız bizleri, tarakları ve fırçaları da kullanıyoruz. Boyaların ayarını yapabilmek ve sıvın yüzey gerilimini doğru ayarlayabilmek için de sığır ödü yerine, kokmayan ve daha hijyenik bir sürfaktan kullanıyoruz. Çalışma yaptığımız alanın üzerinin kapalı olması gerekiyor ki bizi ve malzemelerimizi güneşten, tozdan ve bazı dış etkenlerden koruyabilsin. Bunun için tente, çadır ve şemsiye gibi malzemelere ihtiyacımız oluyor.


Bizler

Fırçaların Yapımı