Body Marbling Nasıl Yapılır?

Body Marbling Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeler hazırlanmış ve boya ayarları tamamlanmışsa işe ebru yapılacak bölgeye tuzlu su solüsyonu uygulayarak başlıyoruz. Sıvı üzerinde desenlerimizi oluşturduktan sonra bu desenleri elimizi, kolumuzu veya yüzümüzü daldırarak vücudumuza transfer ediyoruz. İçinde su bulunan ikinci bir teknede ebru alınan bölgeyi yıkayarak yoğun sıvıdan kurtuluyoruz ve kurutma işlemi ile uygulamayı sonlandırıyoruz.


Sizlerle Buluşmadan 1 Gün Önce

Yapacak çok işimiz var. Kullandığımız tekneler oldukça büyük ve derin olduğundan bol miktarda yoğunluğu arttırılmış sıvı hazırlamamız gerekiyor. Kullanacağımız tekne sayısına ve ölçüsüne göre 100 lt ile 300 lt arasında sıvıya ihtiyacımız olabilir. Bu yüzden sıvıları olması gerekenden 2-3 misli daha yoğun hazırlayıp etkinlik alanında sulandırıyoruz. Etkinliğe uçak yolculuğu yaparak gitmemiz gerekiyorsa bu işlemi etkinlik alanına bir gün önce ulaşarak orada gerçekleştiriyoruz. Kullandığımız kıvam verici geç eriyor onun için ılık su ve matkabın ucuna bağladığımız büyük bir karıştırıcıyı kullanıyoruz.

Boyalarımız akrilik bazlı fakat insan tenine tutunabilmesi için ince bir ayar yapmak durumundayız. Boyaların kalınlığı ve açılma kuvvetleri birbirinden farklı. Hepsi birbiriyle uyum içerisinde suyun üzerinde açılmalı, su yüzeyindeki basıncı dengeleyecek kadar boya yüzeye atılmalı. Bu ayar bazen 3 saati bulabilen bir denge olayı. Her şey yolunda gitmişse boyalarımızı şişeliyoruz.


Sıvımızı Hazırlıyoruz

Boyalarımızı Şişeliyoruz

Sizlerle Buluşmadan 3 Saat Önce

Bulunacağımız alana 2-3 saat önceden ulaşıyoruz. Masamızı bize uygun konuma getiriyor, kaplarımızı yoğunluğunu arttırdığımız su ile dolduruyoruz ve istediğimiz orana gelinceye kadar su ile inceltiyoruz. Yıkama kabımızı su ile dolduruyoruz. Boyalarımızı damlalıklara alıyoruz ve.ayarlamaya başlıyoruz. Her ne kadar bir gece önceden ayarlarını yapmış olsak da, boyalarımız her zaman ufak bir ince ayara ihtiyaç duyuyor. Kurutma sistemlerimizi ve black light’larımızı kurduktan sonra sizlerle buluşmaya hazırız. Her bir body marbling uygulaması kurutma işlemi ile beraber yaklaşık 7-8 dakika sürüyor..


Hazırlıklarımız Bitmek Üzere

Boya Ayarlarıyla Uğraşıyoruz

Buluştuğumuzda

Öncelikle kolunuzu boyaların iyi tutunabilmesi ve teninizin krem vb maddelerden arınması için tuzlu su solüsyonu ile siliyoruz. Bu işlem aynı zamanda hijyen de sağlıyor.

Suyun üzerine tercih ettiğiniz renkleri damlatıyor veya fırça ile atıyoruz. Dilediğiniz ebru desenini oluşturuyoruz. Kuruyan kolunuzu suyun üzerindeki desene daldırıyorsunuz , kolunuz önce suyun içinde kayboluyor ve sonra bu deseni almış olarak suyun dışına çıkıyor.

Henüz bitmedi. Kolunuzu bir kaç kere de diğer kaptaki suya daldırıp daldırıp çıkarıyorsunuz. Kolunuzdaki yoğun sıvıdan ve akmış olan boyalardan kurtuluyorsunuz.

Şimdi kurutma işlemine geçebiliriz. Tüm ebrunun kuruduğundan emin olana kadar saç kurutma makinesiyle veya benzer bir aletle kolunuzu kurutmalıyız. Aksi takdirde kurumayan boya akabilir, kıyafetlerinize bulaşabilir. Kolunuzda kuruyan boya artık herhangi bir yere dokunduğunuzda bulaşmayacaktır. Havuza veya denize de girebilirsiniz. Sabun, duş jeli vb yardımıyla ovalayarak rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Buluştuğumuzda

Buluştuğumuzda

Sizleri Uğurladıktan Sonra

Kaplarımız boşaltıyor, güzelce yıkıyor ve içlerini kuruluyoruz. Damlalıklarda kalan boyalarımızı ana kaplarına aktarıyoruz. Tarak, biz, peçete, saç kurutma makinesi gibi yardımcı malzemelerimizi topluyoruz. Standdaki ışıklarımızı söküyoruz. Standımızın etrafındaki peçete vb çöpleri topluyoruz.

Yorgun fakat mutlu bir şekilde alandan ayrılıp bir sonraki etkinliği dört gözle bekliyoruz.Yorgun fakat mutlu bir şekilde alandan ayrılıp bir sonraki etkinliği dört gözle bekliyoruz .
Görüşmek dileğiyle